NOWOŚCI!

Mapy

 Mapa zagospodarowania wód zaliczonych do kopalin w Polsce

Mapa udokumentowanych złóż wód podziemnych zaliczonych do kopalin

 

Mapa uzdrowisk w Polsce

 

 

Rekreacja

Fot.1 Aquapark ZakopaneWody termalne, obok wykorzystania do celów ciepłowniczych i leczniczych, znajdują zastosowanie w rekreacji i odnowie biologicznej. Aktywny wypoczynek w basenach napełnionych tego rodzaju wodami oraz pasywny w ośrodkach typu SPA, pozwala na regenerację i usprawnienie organizmu. Kąpiele w wodach termalnych wpływają relaksująco, działają kojąco na układ mięśniowy, stawowy i nerwowy oraz poprawiają samopoczucie. Dodatkowo, w przypadku zmineralizowanych wód termalnych, mogą mieć działanie lecznicze lub profilaktyczne, z uwagi na zbliżony do wód leczniczych skład chemiczny. Jednakże temperatura i mineralizacja w przypadku basenów rekreacyjnych nie powinny przekraczać odpowiednio 30oC i 35 g/dm3, zaś w basenach rekreacyjno-leczniczych - 32oC i 40 g/dm3.
 
W Polsce kompleksy basenowo-rekreacyjne działające w oparciu o wody termalne stanowią stosunkowo nową ofertę. Obecnie istnieje w kraju 18 tego rodzaju ośrodków:
  
Ryc. 1 Lokalizacja obiektów rekreacyjnych i basenów
 
 Do celów rekreacyjnych baseny z termalnymi wodami leczniczymi udostępniają również uzdrowiska:
Część z wymienionych obiektów została zrealizowana jako inwestycje towarzyszące geotermalnym zakładom ciepłowniczym, stanowiąc przykład kaskadowego wykorzystania wód termalnych (Szaflary, Mszczonów, Uniejów) lub  zakładom świadczącym usługi lecznicze (Grudziądz). Inne eksploatują wody termalne wyłącznie do celów rekreacyjnych (Białka Tatrzańska, Bukowina Tatrzańska, Szymoszkowa, Zakopane) lub, jak ma to miejsce w przypadku uzdrowisk, udostępniają szerszej publiczności baseny termalne służące do balneoterapii. Niektóre z ośrodków posiadają instalacje umożliwiające dodatkowe podgrzewanie wody (Zakopane-Szymoszkowa) oraz ogrzewanie pomieszczeń kompleksów sportowo-rekreacyjnych (m.in. Ciechocinek, Zakopane).
Ośrodki oferujące usługi sportowo-rekreacyjne w oparciu o wody zaliczone do kopalin, a w szczególności wody termalne, cieszą się rosnącą popularnością, stanowiąc cel rodzinnych wyjazdów urlopowych oraz weekendowych. Wskazuje to na znaczące zapotrzebowanie społeczne na tego rodzaju usługi oraz na ekonomiczne uzasadnienie realizacji inwestycji związanych z budową kolejnych ośrodków je świadczących. Istotne jest by infrastruktura rekreacyjno-sportowa cechowała się dostępnością dla osób niepełnosprawnych i by towarzyszyło jej odpowiednie zaplecze hotelowe.