NOWOŚCI!

Mapy

 Mapa zagospodarowania wód zaliczonych do kopalin w Polsce

Mapa udokumentowanych złóż wód podziemnych zaliczonych do kopalin

 

Mapa uzdrowisk w Polsce

 

 

Ciechocinek

Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Ciechocinek S.A. szczyci się ponad 180 – letnią tradycją w prowadzeniu działalności z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego. Zakłady Produkcji Zdrojowej działające w ramach przedsiębiorstwa zajmują się wytwarzaniem produktów zdrojowych na bazie naturalnych surowców: wody mineralnej "Krystynka" oraz szlamu, ługu i soli jadalnej.

Produkcja soli odbywa się w oparciu o zachowaną od początku istnienia warzelni oryginalną technologię. Spływająca z fontanny Grzybek, zlokalizowanej w centrum miasta, wysoko zmineralizowana (47,8 g/dm3) woda Cl-Na, I, Fe z zawartością bromu i boru, wydobywana z otworu 11E, przesyłana jest rurociągiem do tężni. Zespół tężni ciechocińskich złożony jest z 3 obiektów, ustawionych względem siebie w kształcie litery „U”, wzniesionych w latach 1824-59 r. i gruntownie wyremontowanych na przełomie XX i XXI w. Tężnia numer I ma długości 333 m i pojemność ok. 2900 m3. Tężnie numer II i III są dłuższe i posiadają większą pojemność – odpowiednio dł. 719 m i poj. ok. 6000 moraz dł. 648 m i poj. ok. 5000 m3. Ich wysokość wynosi 15,8 m. Podstawę tężni stanowią dębowe pale, na których umieszczona jest świerkowo-sosnowa konstrukcja wypełniona faszyną. Woda wtłoczona na szczyty tężni spływając ulega odparowaniu, w wyniku czego następuje stopniowy wzrost jej mineralizacji na kolejnych tężniach, do 290 g/dm3 na ostatniej. Następnie woda jest pompowana do zbiorników w warzelni soli, gdzie następuje dalsze jej odparowywanie i krystalizacja poprzez ogrzewanie jej w temperaturze 45˚C w otwartych zbiornikach, tzw. panwiach. Sól jadalna produkowana w warzelni, stanowiąca najbogatszy w składniki mineralne gatunek soli wytwarzany w kraju, poddawana jest dodatkowo suszeniu.

 

 

PRODUKTY ZDROJOWE

Woda mineralne Krystynka - naturalna woda mineralna, wysokozmineralizowana, o lekko słonawym smaku. Wydobywana jest z otworu 19a. Charakteryzuje się znaczną ilością kationu sodowego oraz anionu chlorkowego, dzięki czemu nadaje się do uzupełniania soli mineralnych wypłukiwanych z organizmu podczas np. wysiłku fizycznego, a także stosunkowo wysokimi stężeniami magnezu i wapnia.

 

Suma składników stałych 3416,58 mg/dm3.

Dostępna w butelkach o pojemności: 0,33l ; 0,5l ; 1,5l 
Niegazowana i gazowana 

Woda mineralna Krystynka polecana jest dla:

 • pracujących w warunkach wzmożonego wysiłku fizycznego;
 • narażonych na działanie wysokich temperatur;
 • czynnie uprawiających sport.

 

Ciechociński szlam leczniczy – powstaje jako produkt uboczny przy produkcji soli.  Jest to produkt leczniczy, złożony o wysokiej zawartości naturalnych pierwiastków. Kąpiele w szlamie poprawiają ukrwienie w skórze i tkankach zmienionych chorobowo. Okłady zimne zmniejszają obrzęki i przekrwienie tkanek. Okłady ciepłe działają rozgrzewająco.

 

Ciechociński Szlam Leczniczy stosuje się pomocniczo: 

 • po urazach w obrębie narządu ruchu;
 • w chorobach układu nerwowego: nerwobóle, przewlekłe zapalenie nerwów;
 • w reumatoidalnym zapaleniu stawów i zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa, chorobie zwyrodnieniowej stawów, bólach mięśni;
 • w niektórych chorobach alergicznych skóry, w łuszczycy.​

 

Ciechociński ług leczniczy – powstaje jako produkt uboczny przy produkcji soli.  Jest to produkt leczniczy, złożony o wysokiej zawartości naturalnych pierwiastków. Inhalacje w Ciechocińskim ługu leczniczym działają kojąco na błony śluzowe dróg oddechowych. Kąpiele poprawiają ukrwienie skóry i tkanek zmienionych chorobowo. Okłady, zimne zmniejszają obrzęki i przekrwienie tkanek, ciepłe działają rozgrzewająco. 

 

Ciechociński ług  leczniczy stosuje się pomocniczo:

 

Inhalacje

 • w zanikowych zapaleniach górnych dróg oddechowych;
 • ​w ozenie (przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa) oczyszcza przewody nosowe i eliminuje przykry zapach poprawiając węch;
 • w przewlekłym zapaleniu oskrzeli i rozedmie płuc;
 • w chorobach zawodowych układu oddechowego (pylica płuc).

Kąpiele i okłady

 • po urazach w obrębie narządu ruchu;
 • w chorobach układu nerwowego: nerwobóle, przewlekłe zapalenie nerwów;
 • w reumatoidalnym zapaleniu stawów i zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa, chorobach reumatoidalnych;
 • w niektórych chorobach alergicznych skóry, łuszczycy;
 • w stanach zmęczenia.

 

Ciechocińska sól spożywcza - Ciechocińska sól jadalna (jodowana) otrzymywana jest metodą tradycyjną , niezmienioną od 185 lat, przez zagęszczenie solanki jodkowej, bromkowej na tężniach i w Warzelni Soli w Ciechocinku. Jest produktem naturalnym zawierającym obok chlorku sodowego znaczne ilości jonów wapnia i magnezu oraz siarczanów i wodorowęglanów. 

Sól ciechocińska jest dostępna w opakowaniach: 0,5 kg, 1 kg. 
Polecamy również beczki z solą.

 

Kosmetyki zawierające naturalną wodę mineralną Krystynka:

- maska do twarzy

- żel do kąpieli i pod prysznic;

- balsam do ciała;

- krem do pielęgnacji stóp;

- krem do pielęgnacji rąk;

- krem nawilżająco-odżywczy do twarzy na dzień i na noc.

 

Kosmetyki zawierające Ciechocińską sól spożywczą:

- sól do kąpieli

 

 Fot. 1. Tężnia solankowa w Ciechocinku

(fot. Archiwum Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowego Ciechocinek SA)