NOWOŚCI!

Mapy

 Mapa zagospodarowania wód zaliczonych do kopalin w Polsce

Mapa udokumentowanych złóż wód podziemnych zaliczonych do kopalin

 

Mapa uzdrowisk w Polsce

 

 

Rabka Zdrój

Pierwsze informacje dotyczące naturalnych wypływów wysoko zmineralizowanych wód chlorkowych wykorzystywanych do warzenia soli na terenie miejscowości pochodzą z XIII w., jednak w XIX w. zaborca austriacki, w trosce o monopol państwowy na wydobywanie soli, zabronił czerpania solanek i nakazał zasypanie ujęć. W drugiej połowie XIX w. nastąpił wzrost zainteresowania rabczańskimi solankami, którego efektem było powstanie w 1864 r. uzdrowiska. Obecnie z wód leczniczych typu Cl-Na, F, I o mineralizacji 25,2 g/dm3, eksploatowanych ujęciem Krakus są wytwarzane produkty uzdrowiskowe – sole leczniczo-kosmetyczne, kosmetyki, a ponadto woda butelkowana jest z przeznaczeniem do kąpieli i inhalacji. Uzdrowisko nie dysponuje własna warzelnią. Rabczańska sól wytwarzana jest w warzelni w Łapczycy.
 

PRODUKTY ZDROJOWE


Rabczańska Solanka – skład solanki nadaje jej właściwości oczyszczających i przeciwzapalnych. Skuteczna w leczeniu nieżytu dróg oddechowych, przynosi ulgę w chorobach alergicznych i astmie oskrzelowej. Kąpiele z dodatkiem solanki przynoszą ulgę w nerwobólach, zmianach zwyrodnieniowych stawów i reumatyzmie. Solanka wspomaga organizm w okresie rekonwalescencji. Solanka działa antybakteryjnie, pielęgnując i lecząc skórę z problemami trądzikowymi, łojotokiem, łuszczycą i zmianami grzybiczymi. Odpowiednio zastosowana ma właściwości pielęgnujące i odżywiające skórę.

Zastosowanie:
- płukanie gardła i jamy ustnej
- inhalacje solankowe
- kąpiele solankowe

 

Solanka aerozol – dzięki swoim właściwościom, solanka termalna działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i łagodząco na stany zapalne gardła i krtani. Może być również wykorzystywana w celach kosmetycznych, odżywiając i regenerując skórę, włosy i paznokcie. Solanka niweluje uczucie suchości w gardle, wspomaga leczenie zapalenia krtani i gardła, łagodzi podrażnienia przy paleniu papierosów, polecana jest osobom pracującym głosem. Solanka wspomaga gojenie się po zabiegach stomatologicznych i protetycznych, likwiduje nadwrażliwość zębów, zmniejsza objawy zapalenia dziąseł.

 

Termalna Rabczańska Solanka – dzięki zawartości biopierwiastków i mikroelementów działa oczyszczająco, antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Termalna solanka pielęgnuje i regeneruje skórkę z problemami alergicznymi, trądzkikiem, grzybicą i atopowym zapaleniem skóry. Pomaga w utrzymaniu zdrowej skóry, włosów i paznokci. Wykorzystywana w kąpieli wnika przez skórę i łagodzi nerwobóle i zmiany zwyrodnieniowe stawów o podłożu reumatoidalnym. Łagodzi stany pobudzenia nerwowego, przynosi ulgę w zaburzeniach snu, wspomaga rekonwalescencję. Polecana po zabiegach stomatologicznych i protetycznych, likwiduje nadwrażliwość zębów, zmniejsza objawy zapalenia dziąseł i usuwa podrażnienia.

Zastosowanie:
- płukanie gardła;
- inhalacje;
- kąpiele;
- przemywanie skóry, włosów i paznokci po codziennej kąpieli.

 

Termalna solanka aerozol – dzięki swoim właściwościom, solanka termalna działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i łagodząco na stany zapalne gardła i krtani. Może być również wykorzystywana w celach kosmetycznych, odżywiając i regenerując skórę, włosy i paznokcie. Termalna solanka niweluje uczucie suchości w gardle, wspomaga leczenie zapalenia krtani i gardła, łagodzi podrażnienia przy paleniu papierosów, polecana jest osobom pracującym głosem. Solanka wspomaga gojenie się po zabiegach stomatologicznych i protetycznych, likwiduje nadwrażliwość zębów, zmniejsza objawy zapalenia dziąseł.

 

Solankowa maść rozgrzewająca do wcierań i masaży – maść opracowana według sprawdzonej receptury na bazie wody leczniczej, zawiera ponad 20 aktywnych substancji, ekstraktów i olejków roślinnych. Maść silnie rozgrzewa, łagodząc tzw. uczucie zimna oraz dyskomfort związany z przeciążeniem fizycznym (w tym również zakwasy i inne przypadłości związane z przetrenowaniem). Działa kojąco i łagodząco, rozluźnia mięśnie szkieletowe, likwiduje opuchliznę, usprawnia i pielęgnuje stawy. Może być używana jako baza do masaży, podnosi ich efektywność. Dzięki zawartości allantoiny i prowitaminy B5 regeneruje naskórek, nawilża go i odżywia.

 

Solankowa maść chłodząca do wcierań i masaży – solankowa maść chłodząca to produkt uzdrowiskowy opracowany na bazie wody leczniczej: HCO3-Cl-Na, I zawierający ponad 20 aktywnych substancji, w tym ekstraktów i olejków roślinnych, m.in.: mięty, nostrzyka lekarskiego, żywokostu, arniki, kasztanowca, boswelii, kory wierzby, jałowca, ginkgo biloba, aloesu, lawendy, nagietka, szałwi, olejku mentolowego, pichtowego i tymiankowego. Składniki te łagodzą uczucie dyskomfortu spowodowane przemęczeniem fizycznym i przeciążeniem. Zawarty w składzie mentol przyjemnie chłodzi skutecznie przynosząc ulgę. Allantoina i panthenol dobrze nawilża i odżywia oraz regeneruje naskórek. Maść może być stosowana przez dłuższy czas.

 

Solankowy żel z kasztanowcem – żel z ekstraktem z kasztanowca przeznaczony jest do pielęgnacji nóg. Wyciąg z kasztanowca uszczelnia ścianki naczyń włosowatych zmniejszając ich kruchość, działa ściągająco i przeciwobrzękowo. Dzięki zawartości panthenolu, alantoiny i wody mineralnej z Uzdrowiska Rabka żel dobrze odżywia, nawilża i poprawia kondycje skóry. Stosować u osób z tzw. ,,pajączkami", żylakami i opuchnięciami wywołanymi różnymi czynnikami zewnętrznymi. Żel nie pozostawia na skórze tłustej warstwy i nie brudzi odzieży. Polecany do stosowania przez cały rok i do każdego rodzaju skóry.

 

Ponadto na bazie wody leczniczej wydobywanej w Uzdrowisku Rabka-Zdrój produkowane są przez firmę GorVita następujące parafarmaceutyki:
- preparaty do stosowania zewnętrznego w dermatologii;
- preparaty do jamy ustnej, nosa i ucha stosowane w pulmonologii oraz laryngologii.