NOWOŚCI!

Mapy

 Mapa zagospodarowania wód zaliczonych do kopalin w Polsce

Mapa udokumentowanych złóż wód podziemnych zaliczonych do kopalin

 

Mapa uzdrowisk w Polsce

 

 

Aktualności

O Geotermii na Pomorskich Dniach Energii w Gdyni

Dr Mariusz Socha prezentuje możliwości pozyskania ciepła Ziemi z systemów geotermalnych

To były bardzo gorące dni - a ekipa Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB dopasowała się do takiej aury z tematyką prezentowaną na 8. Pomorskich Dniach Energii. W ramach wydarzenia wzięliśmy udział w Pomorskim Pikniku Energetycznym w Gdyni oraz w konferencji "Dobre praktyki i wyzwania pomorskiej energetyki - transport, ochrona powietrza, odnawialne źródła energii", wszędzie wzbudzając spore zainteresowanie naszą ofertą i dokonaniami.

Edukować i inspirować do oszczędzania energii oraz troska o stan środowiska naturalnego - to założenia Pomorskiego Pikniku Energetycznego, który odbył się w dniach 10-11 czerwca 2018 r. w Gdyni. Stoisko PIG-PIB było oblegane, postawiliśmy bowiem na kompleksowość oferty - i mali, i duzi mogli znaleźli u nas wiele interesujących propozycji. 


Najmłodsi - dzieci i młodzież - zmagali się z konkursami przygotowanymi przez Muzeum Geologiczne PIG - PIB. Zadania nie były łatwe, ale kusiły nagrody - książeczki i foldery o muszlach i kamieniach, jakie można znaleźć na polskich plażach (także na plaży miejskiej w Gdyni, oddalonej niecałe 100 metrów od miejsca Pikniku). Furorę zrobiły naklejki z dinozaurami, ponieważ wydarzenie zbiegło się z premierą kolejnego filmu z cyklu Jurassic Word.

Stoisko Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB na Pomorskim Pikniku Energetycznym - dla każdego coś ciekawego

Z kolei nasi eksperci od geotermii - dr Mariusz Socha (geotermia średniotemperaturowa) i mgr Mateusz Żeruń (geotermia niskotemperaturowa) uwijali się jak w ukropie, żeby przedstawić wszystkim odwiedzającym zalety wód termalnych i gruntowych pomp ciepła. 

Następnego dnia na konferencji "Dobre praktyki i wyzwania pomorskiej energetyki - transport, ochrona powietrza, odnawialne źródła energii"  nasi eksperci od geotermii wygłosili dwie prelekcje. Dr Mariusz Socha przedstawił dobre praktyki i możliwości wykorzystania ciepła Ziemi z systemów geotermalnych w Polsce (2.95 MB) . Jego wykład wzbudził duże zainteresowanie, a słuchacze pytali głównie o koszty takich instalacji i ryzyko inwestycyjne. Uczestnicy konferencji dostali link do Banku Wód Mineralnych, gdzie gromadzone są informacje o otworach, w których stwierdzono występowanie wód zaliczonych do kopalin. Aktualnie mamy w tej bazie już ponad 2320 takich obiektów, z czego w 470 ma udokumentowane zasoby. W bazie zawarty jest szereg informacji - od profilu geologicznego przez wydajność, aż po analizy fizykochemiczne.

A dlaczego geotermia nie rozwija się tak szybko, jak byśmy chcieli? - Geotermia to przedsięwzięcie biznesowe obarczone ryzykiem inwestycyjnym i wysokimi nakładami początkowymi - tłumaczył Mariusz Socha. Wykonanie otworu o głębokości 2 000 metrów to koszt około 9 milionów złotych, choć w ostatnich latach udało się udało się te koszty bardzo istotnie obniżyć, dzięki programowi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W 2017 roku było  zatwierdzonych 55 projektów robót geologicznych na poszukiwanie wód termalnych. 

kolejnej prezentacji mgr inż. Grzegorz Ryżyński z PIG - PIB (5.68 MB) zadał zasadnicze, choć retoryczne pytanie: czy geologia ma znacznie? Przy wykorzystaniu energii geotermalnej niskotemperaturowej - jak najbardziej ma, i to kluczowe! Wpływ warunków gruntowych na wydajność pomp ciepła był i jest przedmiotem wielu projektów realizowanych przez nasz Instytut (TransGeoThermGeothermal4PL czy GeoPLASMA-CE), a nadal nie powiedzieliśmy ostatniego słowa w tej kwestii. 
Grzegorz Ryżyński przedstawił kompleksowe informacje o geotermii niskotemperaturowej: od uwarunkowań prawnych, geologicznych i ekonomicznych, poprzez stan aktualny w Polsce i Europie aż po zalety i wady tej techniki. 

W konferencji udział wzięli pomorscy samorządowcy, przedsiębiorcy oraz doradcy energetyczni z całego kraju.
Udział w 8. Pomorskich Dniach Energii utwierdził nas po raz kolejny, jak istotne są kwestie związane z ochroną środowiska i oszczędzaniem energii, a rzetelna informacja jest potrzebna tak samo, jak czyste powietrze.

Głównymi organizatorami wydarzeń w ramach 8. Pomorskich Dni Energii byli: miasto Gdynia, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, OPEC oraz PGE Energia Ciepła.

Udział Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB w Pomorskich Dniach Energii został sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.