Wczoraj, 6 września 2010 r. w kinie Kijów-Centrum w Krakowie odbyła się konferencja informacyjno-szkoleniowa pt. Działania państwowej służby geologicznej w zakresie geozagrożeń – osuwiska karpackie. Organizatorem konferencji był Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy pełniący funkcję państwowej służby geologicznej. Konferencja skierowana była przede wszystkim do władz lokalnych z województw śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego, a więc obszarów najbardziej dotkniętych problemem osuwisk. Znajduje się tutaj ponad 95% wszystkich osuwisk występujących w Polsce.

Pół godziny przed konferencją Państwowego Instytutu Geologicznego odbył się briefing prasowy pt. Uniknąć zagrożenia – geolodzy o osuwiskach z udziałem Henryka Jacka Jezierskiego, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska, Głównego Geologa Kraju, Stanisława Kracika, Wojewody Małopolskiego, Józefa Chowańca, dyrektora Oddziału Karpackiego Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego w Krakowie oraz Dariusza Grabowskiego, głównego koordynatora projektu System Osłony Przeciwosuwiskowej (SOPO).


Po zakończeniu briefingu Minister Henryk Jacek Jezierski udzielał szeregu wywiadów


Na pytania dziennikarzy telewizji TVN 24 odpowiada dyrektor Oddziału Karpackiego Józef Chowaniec

Konferencję Działania państwowej służby geologicznej w zakresie geozagrożeń – osuwiska karpackie otworzył o godz. 12.30 dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego Jerzy Nawrocki. Dyrektor Instytutu powitał ponad 200 uczestników konferencji, wśród których byli dr Henryk Jacek Jezierski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, Główny Geolog Kraju, Stanisław Kracik, Wojewoda Małopolski, starostowie, wójtowie, geolodzy powiatowi, przedstawiciele urzędów marszałkowskich miast i urzędów gmin, a także wojewódzkich i powiatowych inspektoratów nadzoru budowlanego.

2
Dyrektor Jerzy Nawrocki wita uczestników konferencji


Jako najważniejsze cele konferencji dyrektor Instytutu wskazał przekazanie uczestnikom konferencji wiedzy o stanie realizacji projektu SOPO (System Osłony Przeciwosuwiskowej) oraz odbioru tego Projektu przez władze samorządowe.

Po wystąpieniu dyrektora Nawrockiego głos zabrał Stanisław Kracik, Wojewoda Małopolski, który już na samym wstępie wskazał jak ważną rolę odegrali i odgrywają nadal geolodzy podczas tegorocznych uaktywnień osuwisk w Karpatach. Podkreślił konieczność wyciągnięcia wniosków i podjęcia właściwych działań, tak by zniszczenia, na taką skalę jak w tym roku, już więcej się nie powtórzyły. Zaznaczył na konieczność wyłączenia terenów osuwiskowych spod zabudowy oraz wskazał, jak ważne jest posiadanie przez inwestorów rzetelnej informacji na temat terenów zagrożonych ruchami masowymi.


Wystąpienie Stanisław Kracika, Wojewody Małopolskiego

W swoim wystąpieniu Minister Henryk Jacek Jezierski podkreślił jak cenna jest informacja dotycząca ruchów osuwiskowych gromadzona przez Państwowy Instytut Geologiczny podczas realizacji projektu System Osłony Przeciwosuwiskowej. Minister wskazał, że baza danych projektu gromadząca obecnie 11,5 tys. kart osuwiskowych powinna być wykorzystywana nie tylko przez administrację geologiczną, ale także przez prywatnych inwestorów, firmy ubezpieczeniowe czy deweloperów. Ważne jest by jak największe grono osób wiedziało, że ma na wyciągnięcie ręki wiarygodne i rzetelne informacje, które mogą uchronić ich od strat, i to nie tylko finansowych.


Wystąpienie Ministra Henryka Jacka Jezierskiego

Po wystąpieniu Ministra Henryka Jacka Jezierskiego wygłoszone zostały następujące referaty

Uaktywnienie osuwisk w 2010 r. w Karpatach – katastrofalne skutki i wynikłe zagrożenia

Monitoring osuwisk przy pomocy różnych metod i technik – przykłady z Polski i zagranicy

Co nam daje program SOPO (System Osłony Przeciwosuwiskowej) ?

Pierwszy referat wygłoszony został przez Dyrektora Oddziału Karpackiego Józefa Chowańca. W referacie przedstawione zostały zagadnienia dotyczące osuwisk uaktywnionych w maju i czerwcu 2010 wraz z przykładami zniszczeń infrastruktury budowlanej i komunikacyjnej. Omówione zostały działania interwencyjne geologów państwowej służby geologicznej, które polegały m.in. na opracowaniu kilkuset kart osuwisk wraz z opiniami dotyczącymi stanu zagrożenia budynków.


Katastrofalne skutki tegorocznych osuwisk przedstawił Józef Chowaniec, dyrektor Oddziału karpackiego PIG-PIB

Zagadnienia dotyczące monitoringu osuwisk przedstawił prof. dr hab. Marek Graniczny, dyrektor ds. państwowej służby geologicznej. Dyrektor Graniczny omówił zagadnienia dotyczące powierzchniowego i wgłębnego monitoringu osuwisk – jako narzędzia systemu wczesnego ostrzegania. Zaprezentował nowoczesne techniki pomiarowe, wykorzystywane przez Państwowy Instytut Geologiczny, w tym lotniczy skaning laserowy, wykorzystany podczas monitorowania osuwiska w miejscowości Kłodne (powiat limanowski).


Nowoczesne techniki monitoringu osuwisk przedstawił Marek Graniczny, dyrektor ds. państwowej służby geologicznej


Podczas przerwy uczestnicy konferencji mieli okazję zapoznać się z materiałami informacyjno-promocyjnymi i wybranymi publikacjami PIG-PIB

Po przerwie w referacie wygłoszonym przez Dariusza Grabowskiego, koordynatora projektu SOPO, przekazane zostały informacje o celu, zakresie i odbiorcach tego projektu. Dariusz Grabowski zaprezentował aktualne dane dotyczące liczby osuwisk na obszarach już skartowanych. Wskazał, że dotychczas w ramach projektu SOPO udokumentowano ponad 13 000 osuwisk na obszarze 25% powierzchni Karpat, a ostateczna liczba wszystkich osuwisk w Karpatach może wynosić powyżej 50 000.


Referat Dariusza Grabowskiego, głównego koordynatora projektu SOPO

Na koniec konferencji wystąpił dyrektor Instytutu Jerzy Nawrocki, który przedstawił ofertę Państwowego Instytutu Geologicznego dla władz lokalnych, dotyczącą przede wszystkim działań w zakresie ruchów masowych ziemi, ale nie tylko. Dyrektor zaprezentował zasoby i osiągnięcia polskiej kartografii geologicznej i hydrogeologicznej. Instytut, który jest koordynatorem i wykonawcą 6 cyfrowych map geologicznych w skali 1:50 000 od lat dostarcza niezwykle istotnych informacji o środowisku naturalnym.


Ofertę państwowej służby geologicznej przedstawił dyrektor Jerzy Nawrocki

Po zakończonej części referatowej rozpoczęła się dyskusja. Znaczna część pytań dotyczyła konieczności wprowadzenia zmian w obowiązujących uregulowaniach prawnych, w taki sposób, żeby zadania przydzielane administracji samorządowej były jednoznacznie zdefiniowane i odpowiadały ich możliwościom kadrowym, sprzętowym i finansowym.

Podczas konferencji PIG-PIB wyszedł z propozycją szybkiego zgłaszania konieczności sporządzania nowych kart osuwisk w ramach projektu SOPO. Następnego dnia po konferencji do Instytutu wpłynęły już pierwsze zgłoszenia w tej kwestii, co wskazuje jak pilna jest potrzeba działań interwencyjnych związanych z ruchami masowymi.


Reportaż "Siła żywiołu" - portal TNN24 - Więcej >>




D. Grabowski, A. Bagińska