W dniu 9 września br. w warszawskiej siedzibie Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego gościliśmy Briana D. Collinsa i Rexa L. Bauma z amerykańskiej służby geologicznej (USGS). Są to czołowi specjaliści koordynujący prace nad osuwiskami na terenie Stanów Zjednoczonych, ze szczególnym uwzględnieniem Gór Skalistych i Zachodniego Wybrzeża.

W rozmowach ze strony Instytutu udział wzięli: dyrektor Instytutu Jerzy Nawrocki, główny koordynator projektu SOPO Dariusz Grabowski i Marcin Kułak (obaj z Zakładu Geologii Środowiskowej), Teresa Mrozek (Oddział Karpacki PIG) i Wojciech Brochwicz-Lewiński (Samodzielna Sekcja Współpracy z Zagranicą).

Witając gości, dyrektor Nawrocki podkreślił, że jest to pierwsza wizyta specjalistów z USGS w ramach uruchamianej współpracy pomiędzy naszymi służbami geologicznymi. Za bardzo pozytywny sygnał uznał on, że współpraca ta rozpoczyna się od podjęcia wyjątkowo ważnych i trudnych tematów, jakimi są identyfikacja osuwisk i obszarów zagrożenia ruchami masowymi, monitoring - stanowiący narzędzie systemu wczesnego ostrzegania - oraz działania mające na celu ograniczenie strat i szkód. Są to więc tematy, z którymi borykają się praktycznie wszystkie kraje.

Dariusz Grabowski i Marcin Kułak przedstawili System Osłony Przeciwosuwiskowej (SOPO) i jego bazę danych. System ten, tworzony przez Państwowy Instytut Geologiczny od 2006 roku, stanowi podstawowe narzędzie do ograniczania strat spowodowanych osuwiskami. Jego celem jest rozpoznanie, udokumentowanie i zaznaczenie na mapie w skali 1 : 10 000 wszystkich osuwisk oraz terenów potencjalnie zagrożonych ruchami masowymi w Polsce oraz założenie systemu monitoringu wgłębnego i powierzchniowego na 100 wybranych osuwiskach. Teresa Mrozek zapoznała gości z pracami prowadzonymi w Karpatach, a więc w regionie największego zagrożenia ruchami masowymi.

Brian D. Collins i Rex L. Baum pochwalili przygotowane w ostatnich dniach materiały informacyjne Uwaga! zagrożenie osuwiskiem! oraz stronę internetową osuwiska.pgi.gov.pl. Przedstawiciele USGS przedstawili systemy identyfikacji osuwisk i wykorzystywane przez nich systemy monitoringu i ostrzegania, jak również próby opracowania systemów ostrzegania on-line. Stanowiło to podstawę do wymiany doświadczeń i rozpoczęcia rozmów na temat zakresu dalszej współpracy.

Po rozmowach w Warszawie nasi goście udali się do Krakowa, gdzie do 15 września wspólnie z ekipą z Oddziału Karpackiego PIG-PIB będą wizytować wybrane osuwiska.


Rozmowy prowadzą (od lewej) dyrektor Instytutu Jerzy Nawrocki, Wojciech Brochwicz-Lewiński, Teresa Mrozek, przedstawiciele USGS Rex L. Baum i Brian D. Collins oraz główny koordynator projektu SOPO Dariusz Grabowski i Marcin Kułak


Wojciech Brochwicz-Lewiński, Maja Kowalska
Zdjęcia Marek Krzyżanowski

 

 

RAPORT OPRACOWANY W 2011 PREZ PIG I USGS
Evaluation of Landslide Monitoring in the Polish Carpathians